Na podlagi desetletnega uspešnega sodelovanja in bogatih izkušenj pri izvajanju različnih evropskih projektov je Občina Breznički Hum, kot ena najuspešnejših tovrstnih občin na severozahodu Hrvaške, letos začela z izvajanjem svojega prvega projekta, ki ga financira Evropska unija.
Nepovratna finančna sredstva za aktivnosti EU na področju vključevanja in sodelovanja državljanov je prejela Občina Breznički Hum v okviru programa Državljani, enakost, pravice in vrednote (CERV), za projekt imenovano »Eurofolk – varuh evropske kulture« v okviru povabila Pobratenja mest.
Gre za 30.000 evrov vreden projekt, ki ga bodo v letu 2023 izvajale tri prijateljske občine – Hrvaška predstavnica in koordinatorka projekta Občina Breznički Hum, Občina Šmartno pri Litiji iz Slovenije in avstrijsko občina, mesto Bleiburg – Pliberk. Več kot dvesto prebivalcev omenjenih občin treh sodelujočih držav bo sodelovalo v projektu Twinning of Cities – Pobratenje mest. Prva gostiteljica je bila Občina Breznički Hum, ki je med 16. in 18. majem svojim prebivalcem in njihovim gostom predstavila vso lepoto ohranjenega folklornega bogastva in etnologije teh krajev. Prav tako so na prvem dogodku vse tri države projekta podpisale sporazum o pobratenju.
Projekt »Eurofolk – varuh evropske kulture zagotavlja glavna orodja za ohranjanje evropske identitete s promocijo, katalogiziranjem in razstavljanjem različnih narodnih noš in ljudskih običajev, značilnih za Hrvaško, Slovenijo in Avstrijo, s posebnim poudarkom na Občini Breznički Hum in Šmartno pri Litiji in mesto Pliberk. Projekt prispeva k razvoju lokalne zavesti o folklorni dediščini s poudarkom na ohranjanju in predstavljanju narodnih noš z namenom ohranjanja in prenašanja izročila na ciljne skupine. Spodbuja tudi ohranjanje folklorne dediščine z ustvarjanjem zbirke fotografij zgodovinskih avtohtonih noš udeležencev projekta Eurofolk, promocijo in nadgradnjo fotografij in znanja preko razstav, delavnic in seminarjev med izvajanjem projekta na Hrvaškem, v Sloveniji in Avstriji. Preko sodobnih družbenih omrežij pa v vso Evropo in svet. Partnerji si bodo izmenjali primere dobre prakse preko delavnic in srečanj, dela o razvoju prihodnjih projektov in promoviranju vrednot in načel EU, z namenom ohranjanja kulture in izboljšanja promocijskih aktivnosti.
Prihodnje sodelovanje bo zagotovljeno s sporazumi o pobratenju med tremi partnerskimi državami. Da bi zagotovili, da imajo projektne dejavnosti širok pozitiven učinek in so vidne javnosti, bodo za promocijo projektnih dejavnosti in prispevkov EU uporabljena komunikacijska orodja družbenih medijev (Facebook). Namen projekta je spodbuditi izmenjavo med prebivalci Hrvaške, Slovenije in Avstrije ter okrepiti medsebojno razumevanje in strpnost z ozaveščanjem in vzpostavitvijo fotografske baze podatkov o bogastvu kulturne dediščine, povezane z narodnimi nošami in običaji. Poleg tega bo cilj projekta dosežen z organizacijo treh dogodkov, po enega v vsaki državi udeleženki projekta, vsi trije dogodki, pa bodo imeli skupno temo: narodne noše in običaji. Dogodki bodo osredotočeni na državljane, enakost, enakopravnost in prihodnost, da bi k sodelovanju pritegnili mlajše generacije in državljanom omogočili ponovno sodelovanje z EU ter razvili močnejši občutek odgovornosti za evropske projekte.
Projekt je namreč zasnovan kot časovni stroj ohranjenega folklornega izročila treh evropskih držav Slovenije, Avstrije in Hrvaške skozi umetniške fotografije svetovno priznanega fotografa, Davida Botonda, ki ga je Evropska unija prepoznala s podelitvijo lani v Bruslju, kjer je fotograf prejel prestižno nagrado “European Citizen 2021″.
Tako bo po hrvaškem majskem dogodku temu projektu v Brezničkem Humu sledilo še gostovanje Hrvaških in Avstrijskih partnerjev v Šmartnem pri Litiji, 17. in 18 avgusta 2023 v Sloveniji, kjer se bodo udeleženci avgusta 2023 zbrali v Šmartnem pri Litiji. Zadnje srečanje projektnih partnerje pa bo v mesecu novembru, ker bo končni odmev projekta ” Eurofolk – varuh evropske kulture« bo v Bleiburgu – Pliberku v Avstriji.
Zapisala: Mojca Hauptman
Financiran s sredstvi Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so izključno avtorjeva in ne odražajo nujno stališč in mnenj Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za izobraževanje in kulturo. Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti organ, ki dodeli pomoč.