Med 18. in 19. avgustom 2023 je na idiličnih lokacijah – gradu Bogenšperk in v Šmartnem pri Litiji – potekalo 2. srečanje partnerjev projekta EUROFOLK. Dogodka so se udeležili projektni partnerji treh držav: Avstrije, Hrvaške ter Slovenije. S skupno udeležbo prek 70 tujih državljanov, so se oblikovali edinstveni mostovi med Občino Pliberk (Avstrija), Občino Breznički Hum (Hrvaška), Šmartnim pri Litiji (Slovenija). Koordinator izvedbe partnerskega srečanja je bil Društvo LAZ, ki že 20. leto deluje na območju Jablaniške doline.
Projekt EUROFOLK – most med kulturami
Namen partnerskega dogodka projekta EUROFOLK je združiti srca in duše prebivalcev teh držav. Z osrednjim poudarkom na “Razvoju zavesti o bogastvu kulture in jezika v Evropi”, spodbujanju razumevanja, spoštovanju ter ohranjanju avtohtone folklore, oblačil, običajev in zgodovine, ki vsaka zase prispevajo k evropskim vrednotam. Sijajno negovanje tradicije, dokumentiranje kulturne dediščine ter združevanje prek razstav in fotografij omogoča, da se države prepleta v neizmerni ljubezni do kulture. Skupni cilj projekta je prenesti dediščino v prihodnost in varovati dragoceno kulturno bogastvo. Uvodni del 2. srečanja projektnih partnerjev je potekalo na gradu Bogenšperk, kjer je navzoče pozdravil gostitelj, župan občine Šmartno pri Litiji g. Blaž Izlakar. Navzočim je direktorica Razvojnega centra Srca Slovenije (RCSS) ga. Mojca Štepic predstavila dejavnosti RCSS, koordinatorja in povezovalca razvojnih projektov na območju Srca Slovenije. Dogodka so se udeležili tudi poslanec državnega zbora in svetnik občinskega sveta g. Franci Props, podžupan občine Šmartno g. Darko Vidic in v. d. direktorica občinske uprave občine Šmartno pri Litiji ga. Karmen Sadar.
Oblačila – identiteta in povezovanje
Prepoznavna nit projekta je predstavitev oblačilne podobe pokrajine ali države gostiteljice, ki se odraža predvsem skozi narodne noše. Vsak od partnerjev ima naloge predstaviti in dokumentirati čim več različnih narodnih noš. Na drugem projektnem srečanju v Šmartnem pri Litiji je bilo ponosno predstavljenih več kot 24 raznolikih moških in ženskih kostumov ter narodnih noš Slovenije. Večina noš je bilo predstavljenih s strani plesalcev KUD FS Javorje. Ga. Ida Dolšek pa je v drugem dnevu srečanja skozi predavanje predstavila nošo Litijskega Posavja in »špinerbala« nekoč gala plesa predilcev v Litiji.
Utrinki zabeleženi v objektivu
Narodne noše so oživele s pomočjo fotografskega objektiva priznanega umetnika Davida Botona iz Romunije. Kot avtor izjemne zbirke več 1.000 različnih noš iz celega sveta, je fotografiranih udeležencev v narodnih nošah zarisal v zgodovino in trenutek, ki bo trajal večno.
Udeleženci dogodka so se udeležili delavnice v izdelovanju unikatne keramike, ki jo je posebej za njih izvedla oblikovalka unikatne keramike in nakita ga. Barbara Dacar. Sočasno pa so se sprehodili po Startovem trgu in začutili utrip »kulinaričnega dogodka Šmartno kuha«. Na trgu pred cerkvijo sv. Martina so si tako gosti projekta kot obiskovalci kulinaričnega dogodka lahko ogledali edinstveno razstavo fotografij narodnih noš iz vseh kontinentov sveta.
S tem srečanjem smo se dotaknili src in ustvarili neprecenljivo vez med kulturami. Projekt EUROFOLK je postal simbol povezovanja in trajnega spoštovanja do kulturnih zakladov, ki nam povezujejo preteklost, sedanjost in prihodnost.
Ob zaključku dogodka želimo izraziti iskreno hvaležnost vsem, ki ste s svojo predanostjo in trudom soustvarili ta izjemen projekt. V središču tega izjemnega prizadevanja je Občina Šmartno pri Litiji, ki je z vso predanostjo prevzela vlogo nosilca projekta slovenskega partnerja. Skupaj z Društvom LAZ, ki se lahko pohvali z dolgoletnimi izkušnjami na področju tovrstnih projektov, smo ustvarili dogodek, ki bo za nas in za celotno skupnost za vedno ostal v spominu.
Zapisala: Mojca Hauptman
Financiran s sredstvi Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so izključno avtorjeva in ne odražajo nujno stališč in mnenj Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za izobraževanje in kulturo. Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti organ, ki dodeli pomoč.