Bolezni srca in ožilja so vodilni vzrok smrti, tako doma, kot po svetu. Srčni zastoj je skupen izraz za življenje ogrožajoče motnje delovanja srca in ob odsotnosti takojšnjega pričetka oživljanja, po približno desetih minutah od nastanka pomeni zagotovo smrt. Že 3 do 5 minut po nastanku srčnega zastoja, brez oživljanja pričnejo odmirati možganske celice. Podatki za našo državo kažejo, da v povprečju vsakodnevno doživi srčni zastoj okoli 5 oseb. Preživetje po nenadnem srčnem zastoju, brez resnih nevroloških posledic, pa je med 10-20%. Zgodnji temeljni postopki oživljanja (TPO), s kvalitetnimi in neprekinjenimi stisi prsnega koša ter uporabo avtomatskega eksternega defibrilatorja (AED) s strani očividcev, močno izboljšajo možnosti za preživetje – celo za 3 do 4 krat. Le-to pa v Sloveniji v praksi izvaja le okoli 30% očividcev.
Ne zgolj srčni zastoj temveč sleherno nujno stanje zahteva čimprejšnjo oskrbo, za preprečitev smrti oziroma zmanjšanja posledic za zdravje. Dostopni časi ekip nujne medicinske pomoči (NMP) se glede na geografske posebnosti terena močno razlikujejo. Najbolj oddaljen teren službe NMP je od Zdravstvenega doma Litija oddaljen 30 minut nujne vožnje.
Ko govorimo o srčnem zastoju, pa so pomembne sekunde oziroma prve minute. Poleg strateško razpršene mreže javno dostopnih AED, nujno potrebujemo tudi čim večje število usposobljenih laikov, ki so pripravljeni sočloveku nuditi pomoč. Te osebe imenujemo prvi posredovalci (PPo).
KDO JE LAHKO PRVI POSREDOVALEC?
Prvi posredovalec je lahko vsakdo, ne glede na formalno izobrazbo, ki se čuti sposobnega pomagati sočloveku, predvsem je to ključno v primeru nenadnega srčnega zastoja. Poleg zdravstvenih delavcev so PPo po večini pripadniki prostovoljnih gasilskih društev, čedalje več je tudi ostalih krajanov. PPo na kraj dogodka napoti dispečer regijskega centra za obveščanje (ReCo 112), preko aktivacijskega sporočila na osebni mobilni telefon. Namen PPo je zgodnje izvajanje TPO in skrajševanje časa do prve defibrilacije z AED v primeru srčnega zastoja. Vzpostavitev in izobraževanje PPo predstavlja ključno premostitev za dolge odzivne čase ekip nujne medicinske pomoči v ruralnih okoljih ter tudi v mestnih središčih, sploh kadar so ekipe NMP zasedene s sočasnimi intervencijami.
Sistem izobraževanja prvih posredovalcev poteka tako, da zainteresirani posameznik prejme teoretične vsebine po elektronski pošti, že pred samim izobraževanjem in si jih prebere, nato se udeleži izobraževanja, kjer potekajo interaktivne praktične vaje. Na koncu opravi osnovno preverjanje naučenega, s katerim pridobi potrdilo, ki velja eno leto. Z izjavo privoli v možnost aktivacije v primeru srčnega zastoja na območju kjer prebiva.
Izobraževanja izvaja predana ekipa izkušenih reševalcev – inštruktorjev NMP Litija in je za vse udeležence brezplačno.
Na območju delovanja službe NMP Litija je do tega trenutka aktivnih že 145 prvih posredovalcev!
Vsi, ki se čutite sposobne pomagati sočloveku, toplo vabljeni, da se nam pridružite na enem izmed organiziranih izobraževanj.
Znanje rešuje življenja!
Nauči se oživljanja, še bolje, postani prvi posredovalec!
Denis Kordež, dipl. zn.
Pomočnik in namestnik direktorja
Koordinator službe NMP
Zdravstveni dom Litija
Partizanska pot 8a
1270 Litija
T: 01-8900-403