Spomladansko in jesensko obdobje je čas, ko se pričnejo opravljati dela na kmetijskih površinah.
Tako pri kmetijskih delih, posebej pri obdelavi tal, setvi in spravilu pridelkov, pri delu v gozdu, skoraj ni primera, da ne bi s traktorjem, prikolicami ali drugimi stroji na cesto nanesli vsaj nekaj blata. Zemlja se oprime pnevmatik in z njih odpade šele po nekaj sto metrih vožnje po cesti.
Tako onesnažena cesta predstavlja nevarnost za druge udeležence v prometu (posebej izpostavljeni so kolesarji in motoristi), prepovedujejo jo tudi predpisi.
Zakon o cestah (Uradni list RS, št. 109/10, 48/12, 36/14 – odl. US, 46/15 in 10/18; ZCes-1) po 5. točki drugega odstavka 5. člena prepoveduje na cestišče javne ceste nanašati blato ali ga kako drugače onesnaževati. Preden se vključi v promet na javni cesti s kolovozne poti, nekategorizirane ceste, individualnega priključka, območja izvajanja del ali druge zemljiške površine, mora voznik odstraniti z vozila zemljo ali blato, ki bi lahko onesnažilo vozišče.
Zagrožena globa za to kršitev je 1.000 eur.
Medobčinsko redarstvo SOU bo v tem obdobju intenzivno izvajalo nadzor nad tovrstnimi kršitvami, zato vam svetujemo, da:
- pred onesnažen del ceste postavite varnostni trikotnik, ki bo druge udeležence opozoril na previdnost, torej na oviro na cesti,
- cesto očistite čim prej, vsekakor pa isti dan.
S pravilnim ravnanjem in obnašanjem na cesti zagotavljamo ustrezno prevoznost na čistih cestah in pripomoremo k varni uporabi cest, seveda brez nepotrebnih inšpekcijskih posredovanj.
Zavedajmo se, da na cesti nismo sami!
Skupna občinska uprava Občin Dol pri Ljubljani, Litija, Šentrupert in Šmartno pri Litiji